Historie mushingu ve světě

Původ slova pochází z francouzštiny ze slova „Marche!“ znamenající „běž“ nebo „utíkej“. Tento výraz používali francouzští Kanaďané. Z „Marche“ se posléze v anglicky mluvící části Kanady rychle stalo „Mush“. Proto se sportu psích spřežení říká mushing.

2000 let př. Kr.  – Již v dávných dobách se lidé naučili využívat výhod saňových psů. Především v oblastech Sibiře a Severní Ameriky, kde to byl pro tamní indiánské kultury častokrát jediný možný dopravní prostředek. Ale nejen to, psi fungovali jako strážci, pomocníci při lovech a dokonce jako baby-sitteři.

50. léta 19. století – První písemný záznam o neformálním závodě – na cestě z Winnipegu do St. Paul.

1886 – Na festivalu Saint Paul Winter Carnival byl v rámci programu i závod psích spřežení.

1896-1899 – Počet saňových psů se rapidně zvyšuje v období Zlaté horečky na Klondiku, kdy jich tisíce přichází s prospektory pomáhat při hledaní zlata. 

1907 – Vzniká první klub věnující se sportu psích spřežení na světě – Nome Kennel Club – v Nome na Aljašce.

1908 – Se uskutečnil první závod, jenž se pořádal podle pevně daných pravidel, která sepsal právník Albert Fink - All-Alaska Sweepstakes. Závod se konal v Nome. Za zmínku stojí jedno z pravidel – závodník může zapřáhnout libovolný počet psů, ale musí se všemi dojet do cíle.
Velkou zásluhu na pořádání prvních závodů na Aljašce má musher Scotty Allan, který závodil s kříženci malamutů a setrů. Nesmazatelně se také zapsal do historie vývoje tohoto sportu i legendární musher, norský imigrant Leonhard Seppala se svými sibiřskými husky.

1911 – Norský dobrodruh Roald Amundsen poráží v „závodě“ o dobytí Jižního pólu Angličana Roberta Falcona Scotta. Svého úspěchu dosáhl především díky saňovým psům. R. F. Scott, na rozdíl od Amundsena, zvolil na cestu poníky, což se mu posléze stalo osudným - z Antarktidy se již nikdy nevrátil.

1917 – První závod, který se uskutečnil mimo území Aljašky a Yukonu – American Dog Derby.

1900 až 1940 – Jsou k přepravě poštovních zásilek používána psí spřežení, i když od roku 1920 jsou postupně nahrazovány letadly.

Ve 20. letech 20. století – Správa národního parku Mt. McKinley (nyní je to Denali National Park) zakládá kennel saňových psů, kteří od té doby slouží k hlídání parku. Kennel je aktivní dodnes a je jediný svého druhu, který je takto využíván na území USA.

20. a 30. léta 20. století znamenají velký rozvoj pro mushing. Přechází se k zapřahání psů, jak jej známe dnes, mění se postroje a již v této době se objevují první profesionalizovaní závodníci, kteří mají své sponzory, většinou bohaté obchodníky.

1925 – Jeden z nesmazatelných momentů historie saňových psů – v Nome vypuká epidemie záškrtu, tehdejší počasí nedovoluje start letadel, teploty padají i pod -50 °C. Jedinou nadějí pro tamní obyvatele jsou týmy tažných psů a jejich psovodů – musherů, kteří na cestě dlouhé 674 mil (přes 1.000 km) štafetovým způsobem přivezou tolik potřebné sérum. Opět je na místě vzpomenout Leonharda Seppalu, který na úspěchu celé akce měl největší zásluhu, ačkoli v newyorském Central Parku stojí na tuto počest socha psa Balta, který ale vedl spřežení jiného mushera.

1932 – Na zimní olympiádě v Lake Placid byl jako ukázkový sport představen mushing. Účastníci měli spřežení sedmi psů a běželi 2x 25 mil (ve dvou dnech).

1936 – V Evropě se sport psích spřežení vyvinul ve Skandinávii. Krom čistokrevných psů se zde zapřahali i velmi oblíbení lovečtí psi a to do tzv. pulky, což jsou malé sáně mezi běžkařem a psem, případně psy. V tomto roce vzniká v Norsku první sportovní klub a dále se tento sport šíří do zbytku Evropy.

V průběhu I. a II. světové války jsou saňoví psi využíváni pro potřeby armády, převážně k přepravě materiálu, ale i k záchranářským akcím. Působí zejména ve Skandinávii, ale taktéž i ve Francii a dalších zemích.

1946 – V Americe vznikají dva významné sprintové závody, které se jezdí dodnes – Fur Rendezvous a Open North American Championship.

1952 – Na zimní olympiádě, tentokráte v Oslu, byl znovu předveden jako ukázkový sport mushing. Byla zde ukázána zdejší specialita - pulka.

1959 – Založení klubu Swiss Club of Nordic Dogs, který měl za hlavní úkol podporu a rozvoj čistokrevných severských plemen. V roce 1965 se konal první tréninkový kemp ve Švýcarsku, kam se sjeli musheři ze všech okolních států. Švýcarsko se stává významným hráčem ve střední Evropě a proto není náhodou, že se tu koná první evropský šampionát a posléze i první mistrovství světa.

1966 – Založení asociace ISDRA (International Sled Dog Racing Association), která sdružuje kanadské a severoamerické závodníky.

1971 – Guvernér státu Aljaška oficiálně označil sport psích spřežení jako „národní sport“.

1973 – Na počest záchranné akce v Nome se běží první ročník závodu Iditarod, který kopíruje tehdejší cestu zachránců. První v cíli zvládne ujet vzdálenost přes 1.000 km za necelých 21 dní. O skoro 30 let později je závod Iditarod, který je mnohými nazýván jako „The Last Great Race on Earth“ již dlouhý přes 1.600 km a přesto dokončen za necelých 9 dní. I toto je známka vývoje tohoto sportu a saňových psů především.

1983 – Založení asociace ESDRA (European Sled Dog Racing Association), která sdružuje evropské národní federace.

1984 – První evropský šampionát pod hlavičkou ESDRA se uskutečnil ve švýcarském Saint Moritz.

1985 - Je založena federace IFSS (International Federation of Sleddog Sports), jejímiž zakládajícími členy jsou ISDRA a ESDRA. Cílem je spojit všechny národní a mezinárodní federace pod jedinou, sjednotit pravidla a sebeprezentaci a pokusit se o získání členství v IOC (International Olympic Committee), o které se již pokoušela ISDRA i ESDRA, ale neúspěšně.

1987 – IFSS se stává členem asociace GAISF (General Association of International Sports Federations), která sdružuje všechny mezinárodní sportovní federace. GAISF je členem IOC. Toto členství je předstupeň pro další vyjednávání s IOC.

1988 – Je založena federace FISTC (International Federation of Dog Sledding Sports), která sdružuje výhradně závodníky s čistokrevnými severskými psy dle standardu F.C.I.

1988 – První ročník největšího distančního závodu v Evropě – Alpirod-Royal Canin. Konal se až do roku 1996. Závodilo se 12 dnů a závodníci ujeli přes 1.000 km napříč Alpami pěti států. Bylo to poprvé, kdy do Evropy zavítali tehdejší nejlepší závodníci z Aljašky a také první tři ročníky ovládli.

1990 – Se konalo první oficiální mistrovství světa ve švýcarském Saint Moritz - Sils.

1992, 1994 – Jako ukázkový sport opět předveden na zimní olympiádě v Albertville, resp. Lillehammeru

1995 – Po nesouhlasu s nastaveným směřováním čistokrevné federace FISTC byla založena asociace WSA (World Sleddog Association), která opět sdružuje výhradně závodníky s čistokrevnými severskými psy dle standardu F.C.I. V roce 1998 se WSA stala tzv. přidruženým členem IFSS a tento statut má dodnes.

2006 - Na zimní olympiádě v Turíně se v rámci doprovodného programu podařilo dokonce zvítězit našemu závodníkovi Martinu Škodovi s jeho sibiřskými husky. Na památku dostal netradiční cenu - olympijskou vlajku, která vlála celou dobu nad hlavním sportovištěm.

2015 – Zemřel legendární musher George Attla. Narodil se v roce 1933 a ve své závodní kariéře, trvající od roku 1958 do roku 2011, vyhrál mimo jiné 10x Fur Rendezvous a 8x Open North American Championship a získal 9x medailí udělovaných asociací ISDRA. Lewis Freedman o něm v roce 1993 napsal knihu „George Attla: The Legend of the Sled-dog Trail“, která se stala biblí každého mushera. Sám G. Attla napsal v roce 1974 knihu „Everything I Know About Training and Racing Sled Dogs“.  


Autor: Martin Vrtěl

 

Zdroje:
http://www.isdra.org
http://www.sleddogsport.net/
http://www.fromalaska.org/
http://www.lekkarod.com/
https://www.wsa-sleddog.com/en/
https://www.vul.fi
https://alaskasportshall.org